GŁÓD // performans // Plac Wolności, Łódź, 2018

foto: HaWa

 

Performance „Głód” w wykonaniu Ewy Żochowskiej i Natalii Kalisz - Patelak odbył w lipcu 2018 r. w Łodzi w ramach akcji artystycznej „Marsz głodowy kobiet” Anki Leśniak zapowiadającej rocznicę marszu głodowego łodzianek w 1981 r.   

 

foto: HaWa

Ubrane na biało i w białych maskach artystki stały w milczącym proteście, trzymając biały transparent, na którym białymi literami widniał napis: ”Głód”. Przechodniom wręczały białe kartki – ulotki.

foto: HaWa

W konsumpcyjnym społeczeństwie nadprodukcji, w którym obowiązuje przymus permanentnego dobrostanu i sytości nie dopuszcza się myśli o głodzie. Ludzie zamykają oczy zarówno na głód w czysto fizjologicznym wymiarze, jak i społeczno – politycznym i egzystencjalnym kontekście. W  interpretacji artystek głód to niepokój, niezaspokojenie, brak, wycofanie i pustka, a jednocześnie bolesne oczyszczenie, katharsis, stan wzmożonej czujności i koncentracji. To pragnienie głębokiego doświadczania, głód emocjonalno - intelektualny, jednoczesne pragnienie skupienia się na sobie i poszukiwania bliskości z drugim człowiekiem, głód współprzeżywania i współodczuwania.

foto: HaWa