Porąbane Meble

                                               

 Tak, chce nam się grzebać po śmietnikach, szperać po strychach, objeżdżać pchle targi.

Chce nam się  wyszukiwać stare i zniszczone drewniane meble.

Uwielbiamy szlifować, heblować, wbijać i łatać.

Naprawdę chce nam się projektować wzory niczym abstrakcyjny obraz

i godzinami dyskutować o właściwym odcieniu błękitu.

   Tak, to prawda - wszystkie meble malujemy ręcznie.

Tak – zdarza nam się je ofutrzać.

To dziwne, ale nadajemy im imiona.

Przyznajemy - każdy mebel staje się unikatowym obiektem.

Bezpowrotnie  wciągnęła nas porąbana gra kolorów i form.

PORĄBANE MEBLE to autorski projekt z pogranicza sztuki i designu dwóch zaprzyjaźnionych artystek: Ewy Żochowskiej i Natalii Kalisz – Patelak. Obie są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, obie w tym mieście mieszkają i tworzą. Poznały się na Księżym Młynie - postindustrialnej części Łodzi, gdzie mieszczą się ich pracownie. Okazało się, że łączy je zamiłowanie do pięknych form i mania przygarniania nikomu niepotrzebnych mebli i  przedmiotów. Tak powstała marka PORĄBANE MEBLE by E&N.  

Debiutancki pokaz pierwszej kolekcji PORĄBANYCH MEBLI odbył się w październiku 2015  w ramach Łódź Design Festival.

Artystki wyszukują stare, zniszczone, zapomniane drewniane meble i przywracają im dawny blask. Meble poddawane są starannej renowacji, a następnie przechodzą całkowitą metamorfozę, zyskując nową współczesną formę. Wszystkie są ręcznie malowane.

Do każdego mebla powstaje indywidualny projekt wzoru utrzymany w stylistyce geometrycznej abstrakcji w żywych kontrastowych, psychodelicznych kolorach. To meble z duszą i historią, które przeszły w nowy wymiar istnienia. Przykuwają uwagę pulsującą energią wielobarwnych pasków, kwadratów i trójkątów ujętych w żelazne ramy wyszukanych geometrycznych kompozycji.  PORĄBANE MEBLE występują w pojedynczych egzemplarzach z uwagi na ich pochodzenie oraz unikatowość każdego wzoru i układu kolorów.

 http://facebook.com/porabanemeble/