o pracowni

 

Kreatoora to magiczne miejsce znajdujące się w zabytkowej części Łodzi na Księżym Młynie - dawnym fabrycznym osiedlu stanowiącym część przemysłowego imperium łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Lokal łączy funkcję pracowni artystycznej i autorskiej galerii sztuki założonej w 2013 roku przez łódzką artystkę Ewę Żochowską. W 2017 Kreatoora otrzymała wyróżnienie w społecznym plebiscycie "Punkt dla Łodzi" za "kreowanie pysznej kawy i i artystycznej atmosfery" /w latach 2014 - 2018 pracownia pełniła również funkcję kawiarni/. 

Kreatoora to prawdziwy twórczy tygiel. To z jednej strony niewątpliwie wpływ lokalizacji, z drugiej strony - osobowości artystki, która w poszukiwaniu kolejnych inspiracji i twórczych wyzwań uwielbia przetwarzać, przerabiać, naprawiać, reinterpretować i łączyć stare z nowym, by odnaleźć w tym połączeniu to, co wspólne i uniwersalne. Tu sztuka przenika się z dizajnem, artystyczne z użytkowym, historia miejsca ze współczesnością, a ciągle obecny wśród starych ceglanych budynków duch starej Łodzi miesza się z aromatem farb, terpentyny i ... dobrej kawy, której miłośniczką jest właścicielka. Miłośnicy sztuki współczesnej i architektury industrialnej z pewnością docenią ten klimat. Sąsiedztwo najstarszych zabytków Łodzi takich jak: Pałac Muzeum Herbsta, dawna przędzalnia Scheiblera /obecnie lofty/, dawny pałac Scheiblera /obecnie Muzeum Kinematografii/ stanowi dodatkową zachętę do odwiedzenia tej niepowtarzalnej części Łodzi.

Na miejscu można kupić obrazy i prace na papierze autorstwa Ewy Żochowskiej oraz zaprojektowane przez nią unikatowe grafiki i plakaty z motywami Łodzi i Księżego Młyna. Grafiki występują w dwóch cyklach: pierwszy to klasyczne ujęcia łódzkich zabytków, drugi to: "Koty z Księżego Młyna szaleją z radości" inspirowany architekturą Księżego Młyna. Prace z tego cyklu stanowią swoistą interpretację zabytkowych motywów architektonicznych osiedla, perspektywa jest w nich połamana, poszczególne budynki przenikają się i łączą się jak w collage’u. W tym onirycznym i nieco surrealnym świecie dominują zwierzęta – koty, leniwce, słonie, małpy, jaszczurki… 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  Odwiedzenie pracowni i galerii możliwe jest po uprzednim umówieniu się telefonicznym. <<<<